תחומי התמחות > קניין רוחני

קניין רוחני הינו שם כולל לזכויות ו/או נכסים שאינם מוחשיים. דיני הקניין הרוחני מאגדים מספר תחומים בהם ניתנות הגנות או מוקנות זכויות על יצירות ו/או ידע שפותחו על-ידי בני אדם, לדוגמא: פטנטים, מדגמים, סימני מסחר, זכויות יוצרים, סודות מסחריים ועוד. הרעיון הכללי בבסיס הזכויות הללו הינו עידוד היצירה והפיתוח הטכנולוגי. ההגנה על זכויות הקניין הרוחני הינה טריטוריאלית ולכן תינתן באותה מדינה בה קיימת זכות הניתנת להגנה (דהיינו זכות רשומה או מוכרת לפי החוקים של אותה מדינה).

בישראל, תחומי הקניין הרוחני העיקריים הם:

פטנטים – פטנט הוא המצאה בתחום טכנולוגי. המצאה ניתנת לרישום כפטנט אם היא מראה חדשנות, הינה מועילה וניתנת ליישום תעשייתי (אינה תיאורטית בלבד) ומציגה התקדמות טכנולוגית אמיתי שאינה מובנת מאליה לבעל מקצוע הבקי התחום. ככלל ההגנה ניתנת ל-20 שנה.
מדגמים – מדגם הינו מעין פטנט המקנה הגנה על העיצוב החיצוני (קווי דמות, צורה, קישוט או דוגמא) של מוצר תעשייתי או מסחרי ללא תלות או התחשבות בשימושו הפונקציונאלי. ההגנה ניתנת רק על הצורה החיצונית האסתטית ואינה מגינה על רכיבים פונקציונאליים כלשהם. ככלל, הגנה על מדגם ניתנת ל- 15 שנה.
סימני מסחר – מטרתו של סימן מסחר הינה לבדל מוצר או שירות מאחרים בשוק ולזהות את אותו מוצר (או שירות) עם יצרן מסוים. הגנה על סימן מסחר מאפשרת לאדם לבדל את עסקו בשוק המסחרי כאשר בידול זה מהווה כלי לקידום עסקיו. סימן מסחר יכול להיות מילה, ביטוי, מספר, דמות או עיצוב ולהבדיל מפטנטים או מדגמים, ההגנה על סימן מסחר הינה לתקופות קצובות (לרוב 10 שנים) הניתנות להארכה לתקופה בלתי מוגבלת. בישראל אין חובה לרשום סימן מסחר, אך רישום של זכות זו מקלה על ההגנה עליה והוכחת הבעלות.
סוד מסחרי – הוא מידע בעל ערך רב (בעיקר כלכלי – לדוגמא: רשימת לקוחות, רעיון עסקי, נוסחה) אשר אינו ניתן לגילוי או חיקוי בקלות על-ידי אחרים, מקנה לבעליו יתרון עסקי או מסחרי ובעליו נוקט באמצעים סבירים לשמור על סודיותו. סוד מסחרי הינו קניין רוחני שאינו ניתן לרישום. הסוד המסחרי המוכר ביותר הינו נוסחת המשקה של קוקה-קולה. המידע הסודי מוגן עפ"י חוק מגזל או שימוש על ידי אחרים תוך נקיטה באמצעים פסולים.
זכויות יוצרים – באות להגן על דרכי ביטוי שונות ויצירות מקוריות שהן יצירות ספרותיות, אומנותיות, דרמטיות או מוסיקליות.  זכויות היוצרים אם כן מכילות תחום רחב של ביטויים וביניהם: שרטוטים או יצירות אדריכליות, צילום, תקליטים, מחזות, סרטים, מחול, תקליטים ויצירות מוזיקליות, צילום, פיסול, ספרים ואף ביטויים כגון קוד מחשב ועיצובים של כריכות ספרים ואתרי אינטרנט ועוד. ככלל, זכות יוצרים ביצירה לא תחול על רעיון, שיטה או תהליך, מושג מתמטי, חדשות היום או עובדה או נתון. בישראל, זוהי זכות שאינה טעונה רישום.

סוגים נוספים של קניין רוחני הינם:  זכויות יוצרים מבצעים (הגנה על ביצוע במשחק, נגינה, מחול או בדרך אחרת של יצירה ספרותית, מוסיקלית וכד'), זכויות מטפחים (הגנה על זנים של צמחים), כינוי מקור (שם גיאוגרפי של ארץ, מרום או איזור) ובתנאים מסוימים גם מוניטין.

להכרת עורכי הדין בתחום הקניין הרוחני, לחצו כאן

לקבלת ייעוץ ומידע נוסף מעו"ד קניין רוחני או דיני תקשורת, צרו קשר 
 
**האמור לעיל אינו מהווה מידע מקיף או שלם לגבי איזה מהתחומים הנזכרים לעיל, אלא תיאור חלקי בלבד. אין באמור לעיל להוות יעוץ משפטי כלשהו או תחליף להיוועצות עם עורך דין לשם קבלת מידע מקיף ומדויק לגבי כל אחד מן התחומים המנויים לעיל.