טיפים ומידע שימושי > תביעות קטנות - מתי זה כדאי?

בית משפט לתביעות קטנות הינו בית משפט שלום שהוסמך לדון בתביעות בנושאים של סכסוכים אזרחיים כגון סכסוכים בנושאי צרכנות, מתן שירותים, נזקי גוף ו/או נזקי רכוש מסוימים.

 הליך תביעות קטנות נועד לאפשר לאדם מן היישוב שנפגע מאדם אחר או מבית עסק (כולל חברות ותאגידים), לתבוע  בבית משפט לתביעות קטנות בהליך פשוט, קצר ויעיל ללא חובה להיעזר בעו"ד ולשאת בהוצאות משפט גבוהות. עם זאת, ההליך של תביעות קטנות אינו מתאים לכל סוגי התביעות. המגבלות ואופי ניהול ההליך בבית משפט לתביעות קטנות עשוי להפוך ערכאה זו לא כדאית או לא מתאימה עבור תביעות מסוימות (לדוגמא: תביעות כספיות גדולות /ואו תביעות בהן יש קושי להוכחת נזק ויש חשיבות לייצוג משפטי מקצועי) .

המגבלות החלות על תביעה בבימ"ש לתביעות קטנות

 1. הגבלת סכום התביעה - סכום התביעה מוגבל ל- 33,200 ₪ (סכום זה מתעדכן מעת לעת);
 2. איסור ייצוג ע"י עורך דין – התובע והנתבע בבית משפט לתביעות קטנות מייצגים את עצמם וככלל, אינם רשאים להיות מיוצגים ע"י עו"ד. עם זאת, תאגידים וחברות הנתבעים לרוב עוקפים את איסור הייצוג ע"י עורך דין באמצעות השימוש במתמחים (שאינם עורכי דין עפ"י חוק). ייתכנו מקרים בהם יתיר ביהמ"ש ייצוג על-ידי עו"ד (לדוגמא כאשר אחד הצדדים הוא עו"ד במקצועו). חשוב לציין כי האיסור על ייצוג בבית המשפט אינו חל על היוועצות או הסתייעות בשירותים משפטיים בהכנה לדיון ולאחריו;
 3. אדם אינו יכול להיתבע ע"י תאגיד בבימ"ש לתביעות קטנות – אדם רשאי להגיש תביעה נגד תאגיד או חברה בבית משפט לתביעות קטנות אך אלה אינם רשאים לתבוע אדם פרטי בבית משפט לתביעות קטנות;
 4. סמכות מוגבלת – בית משפט לתביעות קטנות רשאי לא לדון בתביעה או תביעה שכנגד אם: (א) הוא סבור שבית משפט לתביעות קטנות אינו מתאים לדון בתביעה, (ב) אם התביעה הוגשה על-ידי תובע שהגיש מעל 5 תביעות באותו בית משפט או (3) לבית משפט אחר סמכות ייחודית לדון תביעה מאותו סוג (לדוגמא: בית דין לעבודה).

מה היתרונות בהליך בבית משפט לתביעות קטנות?

 1. זמן קצר לקביעת מועד הדיון ועד למתן פסק דין - הדיון בבית משפט לתביעות קטנות בדרך כלל, נקבע חודשים בודדים לאחר הגשת כתב התביעה. ההליך מתמצא בדיון אחד ופסק הדין ניתן עד שבוע לאחר הדיון;
 2. אגרת הגשת כתב התביעה נמוכה – כיום עומדת על 1% מסכום התביעה. האגרה נמוכה באופן משמעותי מהאגרה בבית משפט שלום (העומדת על 2.5% מסכום התביעה);
 3. סדרי דין ידידותיים למתדיינים – בבית משפט לתביעות קטנות ניתן להציג ראיות שלא היו מתקבלות בבית משפט אחר ובנוסף, ניתן לקיים דיון גם אם לא הוגש כתב הגנה;
 4. הוצאות משפט נמוכות – בשל העדר הצורך בייצוג משפטי בדיון בבית המשפט ואגרת התביעה הנמוכה, הוצאות המשפט של התובע והנתבע הינן נמוכות באופן משמעותי מאשר בתיק המתנהל בבית משפט שלום.

 זה לא כל כך פשוט – איפה הקשיים?

 1. בשל הכלל האוסר על ייצוג ע"י עורך דין, מי שמחליט לתבוע דרך בית משפט לתביעות קטנות צריך לקחת בחשבון שאת כתב התביעה הוא אמור לכתוב לבד (ניתן להיעזר בעורך דין לצורך הכנת כתב התביעה אך שירות זה כרוך בעלות אשר גורעת מהחיסכון הכספי הגלום בהליך).
 2. התובע צריך להקצות זמן לפרוצדורת ההגשה, להגיש בקשות רלוונטיות (לדוגמא: זימון עדים), ולעקוב אחר מועד הדיון להופיע בפני השופט והנתבע ולהציג את מהות התביעה ולטעון טענות, בעל פה.
 3. הדיון מתבסס על כתב התביעה וכתב ההגנה והנספחים שלהם ואלה לא תמיד יספיקו כדי להוכיח היווצרות חוב או נזק כלשהו.
 4. אין זכות ערעור אוטומטית על פסק דין שניתן, יש לבקש את רשות בית המשפט.

 דגשים לתובעים, למה לשים לב ולמה לצפות בדיון בבית משפט לתביעות קטנות?

 1. על התובע לשכנע את בית המשפט שמגיע לו פיצוי ולכן חשוב לתמוך כל טענה בנתונים וראיות על מנת לבסס את התביעה. רצוי לציין תאריכים, לצרף מסמכים ואף להציג תרשימי שיחה או הקלטות ואף לזמן עדים אם ניתן.
 2. בית המשפט עשוי לפצות בגין עוגמת נפש (טרטור, טרחה, בזבוז זמן וכד') אך פיצוי זה יהיה זניח אם עוגמת הנפש לא הוכחה והובהרה כראוי. לדוגמא: אם מדובר מכשיר סלולארי חדש ולא תקין – רצוי לחשב כמה פעמים וכמה שעות שהיתם במרכז שירות לצורך תיקון המכשיר, כמה נזק הסבה חוסר הזמינות שלכם לעסק? האם היה אובדן הכנסה? ככל שניתן לכמת את הנזק שנגרם בשל הטרטורים ובזבוז הזמן עד לתיקון המכשיר כך יוכל בית המשפט לחשב את 'עוגמת הנפש' הנלווית לפרשה.
 3. יש לצפות שהשופט יציע לצדדים להתפשר. רצוי לעשות הערכת מצב מבעוד מועד ולהיות מוכנים להליך של משא ומתן עם הצד השני לצורך השגת פשרה (במידה ויש רצון להתפשר ולסיים עם ההליך). תמיד יש לקחת בחשבון כי תוצאת המשפט לא בהכרח תהיינה התוצאה לה ייחלנו והשופט יכול לדחות את התביעה, לקבלה (ולפסוק פיצויים בסכום הנמוך מהסכום הנתבע) ואולי אף להחליט שבית משפט לתביעות קטנות אינו הערכאה בה ראויה התביעה להתברר.

מתי יהיה הליך של תביעות קטנות כדאי?

כמו בכל הליך משפטי כל עניין לגופו ולא ניתן לתת קווים מנחים אחידים. עם זאת, ככל ששווי התביעה נמוך, עילת התביעה ברורה וקלה להוכחה כך מתאימה היא יותר להתברר בבית משפט לתביעות קטנות.  

 

מאת: עו"ד יפעת אביטל

 

המידע לעיל מופיע כשירות לציבור, אין אנו עוסקים בתביעות קטנות. 

** המידע הנ"ל אינו מהווה מידע מקיף או ממצא ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי מקצועי אצל עו"ד המתמחה בתחום. המידע לעיל מהווה הסבר ראשוני ו/או דוגמא בלבד לנושאים שיש לתת עליהם את הדעת.

טיפים ומידע שימושי - תביעות קטנות - מתי זה כדאי?