טיפים ומידע שימושי > תאונות דרכים - אילו פיצויים ניתן לתבוע?

החוק במדינת ישראל קובע כי אדם שנפגע בתאונת דרכים, זכאי לקבלת פיצויים כספיים מחברות הביטוח הפרטיות, מביטוח לאומי או מ"קרנית" (קרן ממשלתית לפיצויים בתאונות דרכים שבהן זהות הנהג הפוגע אינה ידועה). ככלל, הזכות לפיצויים קיימת לנפגעי תאונות דרכים (בין אם יש או אין אשמה של הנפגע בתאונת הדרכים), למעט במקרים חריגים.

 • בעת פגיעה בתאונת דרכים, חשוב לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי. במידה ופנים לחדר מיון, מבחינה ביטוחית הגעה באמבולנס לחדר מיון מעידה על פציעה קשה יותר ולכן עדיפה על הגעה עצמאית לחדר המיון.
 • לאחר בדיקה או אשפוז בבית חולים, חשוב לטפל בפציעה ולאסוף את כל הקבלות על הוצאות שהוצאו בגין הפציעה. כמו בן, חשוב לשמור את כל התיעוד הרפואי אודות הפציעה.
 • על-מנת לקבוע את מסלול התביעה ואת זהות הגורמים שיש לפנות אליהם, יש לקבוע האם הנפגע היה נהג הרכב (הנפגע או הפוגע), נוסע ברכב או הולך רגל.

פציעה בתאונה כהולך רגל

חשוב מאוד להשיג את פרטי הנהג הפוגע.

 1. במידה והושגו פרטי הנהג הפוגע (כולל פרטי הביטוח), חשוב לגשת למשטרה ולקבל אישור המשטרה על התאונה, שבו מפורטים פרטי ביטוח החובה של הרכב הפוגע. אישור כזה יאפשר הגשת תביעה נזיקית נגד חברת הביטוח. אם בנוסף מדובר בתאונת עבודה (פגיעה בדרך מהעבודה, תוך כדי או לעבודה, תחשב כתאונת עבודה), ניתן יהיה לקבל דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עבור 91 ימי פציעה הראשונים (או חלק מהם). במידה ונותרה נכות, ניתן יהיה גם להגיש תביעת נכות לוועדה הדנה בנפגעי עבודה.
 2. במידה ולא הושגו פרטי הנהג הפוגע, חשוב ללכת למשטרה כדי לקבל אישור על התאונה כאשר באישור חשוב שיצוין כי פרטי הנהג לא אותרו וכי אין חברת ביטוח רלוונטית. אישור המשטרה יאפשר הגשת תביעה נזיקית נגד קרנית (מכיוון שאין חברת ביטוח של הנהג שניתן לתבוע). התביעה המשפטית תהיה זהה למסלול המתואר לעיל והנפגע יהיה זכאי לפיצוי לפי אותם פרמטרים וראשי  נזק שהיו מחשבים מול חברת הביטוח. עם זאת, במסלול זה, ייתכן והדרך לקבלת הפיצוי תהיה ארוכה וקשה יותר מכיוון שקרנית מנהלת חקירות מעמיקות על-מנת לאמת ולוודא כי אכן מדובר בתאונת               "פגע וברח".

פציעה בתאונה כנוסע ברכב

חשוב לוודא כי לנהג הרכב או לבעל הרכב ביטוח חובה ורישיון בתוקף, ללא הגבלות. בנוסף, חשוב לקבל אישור מהמשטרה על התאונה בדומה למתואר לעיל.

 1. אם יש ביטוח ורישיון בתוקף – ניתן לתבוע את חברת הביטוח של  הנהג, את ביטוח לאומי (במקרה של תאונת עבודה) וייתכן וניתן יהיה גם לתבוע פוליסות פרטיות אם יש לדוגמא: תאונות אישיות, אובדן כושר עבודה, נכות וכד'.
 2. אם אין ביטוח או רישיון אינו בתוקף - במידה ותוכח התביעה, ניתן לתבוע את קרנית. כמו כן, אם מדובר בתאונת עבודה ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי וכן ניתן לתבוע פוליסות ביטוח פרטיות בהן אין החרגות מפורשות של פציעות שנגרמו מתאונת דרכים.

פציעה בתאונה כנהג הרכב (בין אם רכב פוגע או נפגע)

שאלה מקדמית וחשובה  -  האם יש רישיון בתוקף ללא הגבלות וביטוח חובה בתוקף?

כמו כן, במידה ופגעו בך, חשוב לקבל את הפרטים של הנהג הפוגע וחשוב לקבלת אישור משטרה על התאונה.

במידה ויש רישיון וביטוח חובה בתוקף – ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע או את חברת הביטוח שלך, וכן את ביטוח לאומי (אם מדובר בתאונת עבודה) וייתכן אף פוליסות ביטוח פרטיות (אם יש).

במידה ואין רישיון בתוקף או ביטוח חובה בתוקף – בדרך כלל, לא תהיה תביעה!

 

באיזו נקודת זמן כדאי להגיש תביעה לפיצויים על פציעה עקב תאונת דרכים?

תלוי בסוג הפציעה. בדרך כלל רצוי להגיש את התביעה לאחר חצי שנה לפחות אך אם מדובר בפגיעה אורתופדית, נוירולוגית , נפשית או פגיעות בהן ההחלמה ממושכת, רצוי לחכות שנה ולעיתים אף יותר.

 

למה כדאי לגשת לעורך דין כדי למצות את זכויות התביעה?

 1. עורך דין יוכל לבדוק אילו זכויות לתביעת פיצויים קיימות, אילו גופים ניתן לתבוע ומה מסלול התביעה המועדף.
 2. אם התאונה גרמה לאובדן ימי עבודה (ואינה בגדר תאונת עבודה), תיתכן אפשרות לתבוע אובדן כושר עבודה בתנאים מסוימים (מביטוח לאומי או פוליסות פרטיות).
 3. עורך הדין יוכל להמליץ על העיתוי הנכון להגשת התביעה. עיתוי הגשת התביעה יהיה שונה בין פציעה המצריכה טיפולים לאורך זמן לעומת פציעה המצריכה טיפולים בודדים ונקודתיים שכן לרוב, קבלת הפיצוי מהביטוח תהיה כרוכה בויתור על זכויות תביעה עתידיות בקשר עם אותה פציעה.
 4. עורך הדין יודע למפות את מסלולי התביעה השונים על-מנת למצות ככל שניתן את זכויות המבוטח מול חברות הביטוח ומוסדות המדינה.
 5. והכי חשוב – נטייתן של חברות הביטוח תהיה לשלם כמה שפחות לנפגע. עורך הדין מיומן בהתנהלות מול חברות הביטוח וכן יודע את גובה הפיצויים המקובלים בין הפציעות השונות ועל-כן יוודא כי תקבלו את הפיצוי הראוי.

 

מאת: עו"ד פליקס גרובשטיין ורוברט פאר

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעו"ד נזיקין או עו"ד ביטוח, לחצו כאן

המידע הנ"ל אינו מהווה מידע מקיף או ממצא ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי מקצועי אצל עו"ד המתמחה נזיקין וביטוח. המידע לעיל מהווה הסבר ראשוני ו/או דוגמא בלבד לנושאים שיש לתת עליהם את הדעת.

טיפים ומידע שימושי - תאונות דרכים - אילו פיצויים ניתן לתבוע?