טיפים ומידע שימושי > פציעות ספורט - האם הן שוות כסף?

רובנו ספורטאים חובבים העוסקים בפעילויות ספורטיביות שונות בשעות הפנאי (בין אם תחרותיות ובין אם לאו). פציעות רבות קורות במהלך האימונים והתחרויות. חלק מן הפציעות קשות ומגבילות וכרוכות באשפוז ו/או אובן ימי עבודה.

מתי תהווה פציעת ספורט אירוע המקנה לנפצע זכות לתבוע פיצויים? אילו פיצויים ניתן לתבוע? מאילו גופים ובאילו תנאים?

על-מנת שניתן יהיה לתבוע פיצוי בגין פציעת ספורט, אחד או יותר מהתנאים הבאים צריך להתקיים:

 1. נגרם נזק גוף ממשי לספורטאי (שבר, קרע וכד')  ו-
 2. אירוע הספורט צריך להיות מבוטח ע"י הארגון, ההתאחדות ו/או איגוד הספורט ו/או אימון בחדר כושר מוסדר; ו/או
 3. הספורטאי צריך להחזיק בפוליסת ביטוח המכסה את הפעילות הספורטיבית בה עסק (לדוגמא, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח סקי וכד'); ו/או
 4. התקיימה רשלנות של צד ג' (מאפשר זכות תביעה נוספת, גם בנזיקין).

חובת הביטוח של אגודות וארגוני ספורט: לפי חוק הספורט התשמ"ח – 1988, אגודות וארגוני ספורט וכן גם התאחדויות ואיגודים חייבים לבטח ספורטאים הנוטלים חלק בתחרויות ספורט המאורגנים על ידם או מטעמם. לרוב הביטוח של הספורטאים הוא עפ"י פוליסות ביטוח בסיסיות, המכסות טיפולים רפואיים ראשוניים ומקנות פיצוי מינימאלי עבור אובדן ימי עבודה, נכות, מוות וכד'.

פוליסות ביטוח אישיות: בשוק קיימות פוליסות ביטוח מגוונות המכסות פעילויות ספורטיביות. ישנם ביטוחים רחבים כדוגמת ביטוח תאונות אישיות וגם ביטוחים ספציפיים יותר, כדוגמת: ביטוחי סקי, אופניים, צניחה ועוד.  חשוב לציין כי אין אחידות בין תנאי הפוליסות והיקפי הכיסויים המוענקים על-ידם ולכן, חשוב להכיר את מגבלות הכיסוי של הפוליסה שלכם.

מה עושים במקרה של פציעת ספורט?

 1. יש לדאוג לתיעוד מלא של האירוע (עדות המאמתת את פרטי התאונה, דו"ח פציעה (לדוגמא: אם מדובר באימון במתקן ספורט (חדר כושר, אולם אופניים או ספינינג, בריכה וכד'), או במסגרת קבוצת ספורט)).
 2. לברר אם הפעילות הספורטיבית בה עסקת מבוטחת בפוליסת ביטוח תאונות אישיות עפ"י חוק הספורט.
 3. לדאוג לתיעוד רפואי מלא של הפציעה ולשמור את כל הקבלות בגין הוצאות שנגרמו עקב הפציעה.
 4. לבדוק אילו כיסויים מעניקות פוליסת הביטוח האישיות שלך.

מה התוקף של טפסי הסרת אחריות עליהם מחתימים מתקני הכושר או ארגוני ספורט שונים?

לרוב, הפסיקה אינה מכירה בהגבלות אחריות כאלו. אך יש משמעות לנסיבות האירוע וכן מצב הבריאותי המוצהר של המתאמן.

למה כדאי לגשת לעורך דין כדי למצות את זכויות התביעה?

 1. עורך דין יוכל לבדוק אם קיימת זכות לתביעת פיצויים מכוח פוליסת ביטוח בלבד (לדוגמא: ביטוח תאונות אישיות, ביטוח רפואי, ביטוח סיעוד ועוד) ו/או, אם קיימת גם זכות תביעה מכוח פקודת הנזיקין במידה ומדובר במקרה של רשלנות צד שלישי (לדוגמא: תחזוק לקוי של מכשירים בחדר כושר, העדר מדריכים, רצפה חלקה, אי מתן הוראות בטיחות במהלך אימון וכד').
 2. אם התאונה גרמה לאובדן ימי עבודה (ואינה בגדר תאונת עבודה), תיתכן אפשרות לתבוע אובדן כושר עבודה בתנאים מסוימים (מביטוח לאומי או פוליסות פרטיות).
 3. עורך הדין יוכל להמליץ על העיתוי הנכון להגשת התביעה. עיתוי הגשת התביעה יהיה שונה בין פציעה המצריכה טיפולים לאורך זמן לעומת פציעה המצריכה טיפולים בודדים ונקודתיים שכן לרוב, קבלת הפיצוי מהביטוח תהיה כרוכה בויתור על זכויות תביעה עתידיות בקשר עם אותה פציעה.
 4. עורך הדין יודע למפות את מסלולי התביעה השונים ואת סיכויי הצלחתן על-מנת למצות ככל שניתן את זכויות המבוטח מול חברות הביטוח, רשויות מקומיות, מוסדות המדינה וארגוני הספורט השונים.

מאת: עו"ד פליקס גרובשטיין ורוברט פאר

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי, לחצו כאן

המידע הנ"ל אינו מהווה מידע מקיף או ממצא ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי מקצועי אצל עו"ד המתמחה נזיקין וביטוח. המידע לעיל מהווה הסבר ראשוני ו/או דוגמא בלבד לנושאים שיש לתת עליהם את הדעת.

טיפים ומידע שימושי - פציעות ספורט - האם הן שוות כסף?